Promosyon Nedir?

Kişilerin, firmaların ve kurumların kendilerini tanıtmak ve daha geniş kitlelere ulaşmak amacı ile logo ve sloganlarının bulunduğu hediyelik eşyalara promosyon denir. Bu bir nevi reklamcılık faaliyeti oluyor. Yabancı kökenli bir kelime ve Türkçe karşılığında ise "özendirmek" ifadesini görüyoruz. 

Özellikle 20. Yüzyıl ile birlikte reklamcılık denilen olgu insanların hayatına girmeye başladı. Tanıtım maliyetleri inanılmaz boyutlara ulaşan firmalar da giderlerini azaltabilmek için promosyon dediğimiz olguyu başlattı. Kısacası bu iletişim alanı bir ihtiyaçtan doğdu. Günümüzde hala bu organizasyon kullanılıyor. Kurumlar, müşterilerini ve potansiyel alıcılarını bu yolla kendisine çekiyor. 

Promosyon 2020 Yılında da Etkisini Sürdürüyor Mu?

Yapılan araştırmalar sonucunda promosyonlar marka bilinirliğini arttırdığını kanıtlayan bir takım rakamlarla karşımıza çıkıyor. Uzun yıllardır kullanılan pazarlama iletişimi tekniği olan bu yöntem 2020 yılında da etkisini sürdürüyor ve potansiyel alıcılar üzerinde etkili oluyor. 

  1. Bir firmadan eşantiyon ürün alan kişilerden yüzde 60’ı üzerinde yazan markaları hatırlıyor. Bu oran diğer reklam araçlarında istenen seviyede değil. Bu da bize hediye olarak alınan ürünlerin kişilerin işine yaradığı ürün grubundan olursa etkili bir tanıtım aracı olduğunu gösteriyor. 
  2. Çeşitli hediye ürün veren firmalar müşterilerini daha çok etkiler. Yapılan başka bir araştırmaya göre müşterilerin büyük çoğunluğu kendisine verilen özendirici ürünlerin onu etkilediğini, daha sonra yeniden aynı yerden alışveriş yapmak istediklerini bize gösteriyor. 

Hangi Ürün Grubu Kullanılıyor?

Firmalar müşterilerini mutlu etmek için kendi üretimlerini onlarla tanıştıracak ürün gruplarını hediye etmek ister. Öncelikli olarak hedef kitle kendi ürün grubunu çağrıştırmalı. Dolayısıyla promosyon ürün grubu oldukça geniş bir şekilde ele alınır. Kalem, defter, giyim, saat, ajanda, powerbank, dosya, çanta, takvim, bloknot, bayrak, anahtarlık şapka, plaket, fener, termos, bardak, flash bellek, ayna, çakı, kırtasiye seti, balon, hesap makinesi gibi pek çok ürün müşterilere hem reklam yapmak hem de gönüllerini kazanıp, yeniden iş yapmak amacıyla dağıtılabilir. 

Neden Promosyon Ürünleri Tercih Edilmeli?

Bazı kurum ve kuruluşlar tarafından promosyon ürünler gereksiz görülüyor. Dağıtılan ürünlerin bir işe yaramadığı, müşterilerin hafızasında yer etmediği düşünülüyor. Ancak yapılan araştırmalar bunun doğru olmadığını gösteriyor. Hediye veren firmalarla müşteri eğer büyük sorunlar yaşamamışsa mutlaka dönüş yapıldığını gözlemliyoruz. Burada önemli olan nokta hangi sektörde faaliyet gösteriyorsak ona uygun bir ürün gamını bulmalıyız. Örneğin, teknoloji alanında faaliyet gösteren bir firma olduğumuzu düşünelim. Müşterilerimize giyim ile ilgili ürünler hediye etmemiz onları pek etkilemez. Bu noktada sektörümüze uygun ne olabilir? diye sormalı, ona göre ürün seçmeliyiz. Teknoloji alanında faaliyet gösteren bir firmamız varsa, powerbank veya usb bellek müşterilerimizin hoşuna gidecek ürünler olur. 

Promosyon Ürün Fiyatları Nelere Bağlıdır?

Firmasından alışveriş yapan alıcılara dağıtılan ürünlerin mutlaka bir maliyeti olur. Dolayısıyla kurumlar bu işe girerken bir maliyet hesabını yapar. Ürün gamına göre fiyatlar değişir. Sizin istediğiniz kalite ve standarda göre ürünlerin fiyatları değişiklik gösterebilir. Bu bağlamda eğer kaliteli ve müşterilerinizin uzun yıllar kullanmak isteyeceği bir eşantiyon ürün isterseniz fiyatlandırma buna göre şekillendirilir. Hediye olarak verdiğiniz eşyalardaki kalitenin yüksek olması firmanızın kişi üzerindeki etkisini arttırır. Aynı tanıtımı bir iletişim aracı ile yapmak isteseniz daha büyük mali yükümlülükler ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

İletişim pazarlamasının en kısa yolu olan promosyon ürünleri, deneyimli kadrosu ile ihtiyaçlarınıza cevap veren KC Promosyon sayesinde en uygun fiyatlarla elde edebilirsiniz. Telefon, mail ya da whatsapp yoluyla iletişime geçip, ihtiyacınız olan ürüne kısa sürede ulaşabilirsiniz. 

Whatsapp Destek Hattı
WhatsApp

İletişime geçmek için hemen tıklayınız

Tıklayınız
Menu